Sólyom Norbert
2024. július 5-én Cs. T. a világhálón közzétett egy fényképet, melyen egy Szolnok térségében kifogott halat mutatott be. Telefonos egyeztetést követően megerősítette, hogy a halat az Alcsi-Holt-Tiszából fogták. Az egyedet sajnos nem tették el, de elmondása szerint nem került vissza a Holt-Tiszába.
A képen látható hal faji hovatartozását az alakja és a külső határozóbélyegei alapján sikerült megállapítani. Az oldalvonala mentén 104 pikkely számolható, fölötte 34, míg alatta 27 pikkelysor húzódik. Az első hátúszó úszósugarainak a száma 14, a farokalatti úszóé 25, a mellúszóé pedig 14. Mindezek alapján a hal egy pirapitinga (Piaractus brachipomus).
Az Alcsi-Holt-Tiszából fogott pirapitinga
Ez a halfaj Magyarországon először a paksi atomerőmű csatornájából került elő 1991-ben, majd 2016 júliusában a Gibártot Abaújkérrel összekötő műút mellett elhelyezkedő bányatóból is kimutatták. Hazai vizekben történő megtelepedésére azonban nem kell számítani, ugyanis 13°C-os vízhőmérséklet alatt elpusztul. Ám esetleg egy eddig ismeretlen trópusi halbetegséget is elterjeszthet, ami az adott víztér őshonos halállományára komoly veszély. Ezért felhívjuk az akvaristák figyelmét, hogy ha a díszhalaikat megunják vagy anyagai okok miatt nem tudják eltartani, ne a természetes vizekbe engedjék szabadon azokat, hanem próbálják meg értékesíteni vagy eladományozni.
Hivatkozás: Sólyom N. (2024): Pirapitinga (Piaractus brachipomus) az Alcsi-Holt-Tiszából. Halászat. 117/3: 16.