A Magyar Haltani Társaság a természetes vizek haltani vizsgálatával foglalkozó kutatók, valamint a velük összefogó, vizeinkért és halainkért tenni akaró személyek közös szervezete. Társaságunk célja a Kárpát-medencei természetes vizek halaira irányuló faunisztikai, ökológiai, természetvédelmi és halászati kutatások ösztönzése, az eredmények és tapasztalatok közkinccsé tétele, a természetes vizek halállományának megóvása és jobbítása. Feladatunknak tekintjük továbbá a témával kapcsolatos ismeretterjesztő munkát, valamint a kulturális hagyományok és a magyar haltani szaknyelv ápolását.

Hírek

A lápi póc (Umbra krameri) új lelőhelye a Taktaközből

Nyeste Krisztián, Gál István, Lenyhárt Dávid, Nagy László

   2024 őszén a Nemzeti Biodiverzitás-monitorozó Rendszer (NBmR) keretében halfaunisztikai vizsgálatokat végeztünk a Taktaközben. A felmérések során sikerült több vízfolyásból is megerősítenünk a fokozottan védett lápi póc (Umbra krameri) jelenlétét:
   - Takta – Taktaharkány (N48.062331, E21.111990): 4 példány
   - Takta – Szerencs (N48.132770, E21.223931): 6 példány
   - Taktaközi öntöző főcsatorna – Tarcal (N48.116028, E21.316304): 5 példány
   A felmérések során találkoztunk Gál Istvánnal, a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye mezőzombori körzetének hivatásos vadászával, aki beszámolt arról, hogy a térség több további vízteréből is van tudomása a lápi póc előfordulásáról. Segítségével felkerestük ezeket a helyszíneket, és a Bocs-ér mezőzombori szakaszán (N48.137244, E21.273776) sikerült megerősítenünk korábbi észlelését, ahol 10 lápi pócot és sajnos 3 inváziós amurgébet (Perccottus glenii) fogtunk. Tudomásunk szerint erről a helyszínről korábban nem volt adat a lápi pócról.

Lápi póc a taktaközi Bocs-érből (Nyeste Krisztián felvétele)

   A Bocs-ér alapvetően sekély, náddal közel teljesen benőtt. Az a szakasz, ahonnan a halakat gyűjtöttük, egy földút keresztezésénél található, és korábban egy kb. 5x2 méteres területet kikotortak. Itt a meder kb. 80 cm mély, a vízfelszínt főként kolokán (Stratiotes aloides) borította. Ez a mélyebb rész megfelelő menedéket biztosíthat a halak számára az aszályos időszakokban is.

   Vizsgálataink alapján megállapítható, hogy a Taktaköz több vízterében még mindig stabil populációi élnek a lápi pócnak. Ugyanakkor aggasztó, hogy mindegyik helyszínen jelen van az inváziós amurgéb, amely jelentős veszélyt jelent a lápi póc populációinak hosszú távú fennmaradására.

Hivatkozás: Nyeste K., Gál I., Lenyhárt D., Nagy L. (2024): A lápi póc (Umbra krameri) új lelőhelye a Taktaközből. Halászat 117/4: 19.

Van-e állasküsz a magyarországi vizekben?

Harka Ákos, Halasi-Kovács Béla

  A címbeli kérdésre csak egy választ adhatunk: nem tudjuk. Nem tudjuk, de szeretnénk tudni, és azt is, hogy a fajcsoportból melyik az, amelyik előfordulhat, amelyikre számítani lehet. A továbbiakban ez utóbbi kérdésre igyekszünk megalapozott választ adni.

  A Duna vízrendszerének első állasküszfaját, melynek tudományos neve Alburnus mento, a neves bécsi ichthyológus, Jakob Heckel írta le 1836-ban. Az IUCN Vörös listája szerint ez a faj csupán Németország és Ausztria néhány szubalpin tavára jellemző. Ám Herman Ottó 1887-ben megjelent műve, A magyar halászat könyve az erdélyi Mezőség egyik tavából is jelzi, az 1918-ban kiadott Fauna Regni Hungariae Vutskits György által írt halas fejezete pedig a szegedi Tiszát, a Duna Belgrádhoz közeli zimonyi szakaszát, a Drávát, a Szávát és annak egy mellékfolyóját is lelőhelyeként nevezi meg.

  A későbbiek során számos hazai vízterülettel gyarapodott a lelőhelyek listája, de egyetlen leírás sem jelzi, hogy mi alapján azonosították a fajt. Erre azért lett volna szükség, mert egyetlen bizonyító példány sem maradt fenn a régi leletek közül, az utóbbi idők néhány múzeumban megőrzött példányáról pedig kiderült, hogy egyik sem állasküsz, hanem egyszerűen csak küsz (Alburnus alburnus) vagy a balin (Leuciscus aspius) ivadéka.

  1909-ben egy újabb fajjal gazdagodott a Duna vízrendszeréből leírt halak listája, ugyanis a bukaresti Grigore Antipa az állasküsznek egy olyan új változatát írta le a Duna-delta vidékéről, melyet a tudomány később Alburnus danubicus, azaz al-dunai állasküsz néven új fajként ismert el.

  Egy szűk évszázaddal később, 2007-ben Jörg Freyhof és Maurice Kottelat úgy vélte, hogy az Alburnus danubicus mindenütt kihalt, ám helyette a Dunából és a Szávába torkolló Kulpából egy újabb állasküszfajt írtak le, melynek az Alburnus sarmaticus nevet adták. Halasi-Kovács Béla azonban 2017-ben az Alburnus mento fajcsoport dunai fajainak revíziója során egy Antipa által begyűjtött és általa A. danubicus-ként azonosított példány alapján kimutatta, hogy a faj eredeti diagnózisa módosításra szorul. Így az al-dunai állasküszt a következő bélyegek alapján lehet elkülöníteni a többi állasküsz fajtól. (1) a farokalatti úszó kezdete 1½–2½ pikkellyel kezdődik a hátúszó mögött. (2) A farokalatti úszó úszósugárképlete: III (14) 15–20½. (3) A hátúszó úszósugárképlete: (II) III 8–9½. (4) Az oldalvonal pikkelyszáma (55) 56–68 (70).

  A faj új diagnózisával együtt az is egyértelművé vált, hogy a rendszertan szabályainak megfelelően a Freyhof és Kottelat által leírt Alburnus sarmaticus Freyhof & Kottelat 2007 érvénytelen név, mivel az csak az A. danubicus szinonimája. Halasi-Kovács Béla cikkében az is szerepel, hogy az adatok alapján a Duna középső és alsó szakaszán a fajnak két, egymástól térben jól elkülönülő populációja él. Az egyik a delta területén, ahol eltűnőben van, míg a másik – stabilabb populáció – a Duna középső szakaszán, a Száva vízgyűjtőjében található. Emiatt a faj előfordulása a Duna magyarországi legalsó szakaszán, valamint a Drávában is várható.

A Száva új faja

  2017-ben azonban egy olyan újabb vizsgálat eredményei is napvilágra kerültek, amelyek módosítják az előbbi megállapítást. Nina G. Bogutskaya és munkatársai ugyanis kimutatták, hogy a Kulpa (Kupa, Kopa) folyóban és a Száva teljes vízrendszerében élő állasküszök egy új fajba tartoznak. Ennek – a Belgrádnál Dunába torkoló Szávára utalva – az Alburnus sava nevet adták.

Állasküsz a Kulpa folyóból (Matej Šalković felvétele)

  A szerzők szerint a szávai állasküsz abban különbözik az Al-Duna vidékén élő rokonaitól, hogy a hasúszók és a végbélnyílás között húzódó hasi élt rendszerint végig pikkelyek fedik (az él hosszának legfeljebb a 15%-a lehet pikkely nélküli). További jellegzetesség a viszonylag hosszú alsó állkapocs, amely kiadja a fej hosszának 37–40%-át. Ezeken túlmenően a kopoltyúívek belső oldalán lévő kopoltyúfésűben a fogak száma általában 24–26 (de 23–27 között változhat); a kopoltyúfésű fogainak a hossza pedig a velük szemközt lévő külső kopoltyúlemezek hosszának csak a 65–70%-át teszi ki.

  A szávai állasküsz egy 20 cm-nél kissé nagyobb méretet is elérni képes potamodrom faj, azaz folyóvízi vándorhal, amely ívás idején a felsőbb szakaszokra úszik, és a Száva teljes vízrendszerében, valamint a Duna Vaskapu fölötti szakaszán is előfordulhat. 

  Bogutskaya és munkatársainak dolgozata az ismertetőjegyeken túl a Duna vízrendszerében élő állasküszfajok feltételezett elterjedésére vonatkozóan (köztük a korábbi magyarországi, de bizonyítatlan lelőhelyeket is jelezve) egy térképet közöl.

Zöld alapon fekete pontok: Alburnus mento; sötétszürke szín meg a ferde vonalak: A. sava; függőleges vonalak: A. sarmaticus/A. danubicus; a magyar határtól délre jelzett piros pontok: olyan újabb lelőhelyek, melyek az eredeti térképen nem szerepelnek

Közelebbi lelőhelyek

  2021. augusztusában a Magyar Haltani Társaság címére üzenet érkezett a vajdasági Buzás Mihálytól, amelyben egy Törteli Dániel által Adorjánnál fogott sérült szájú tiszai hal fotóját is megküldte, segítségünket kérve a faji hovatartozásának eldöntésében.

A 2021-ben Adorjánnál fogott tiszai állasküsz (Molnár Bence felvétele)

  A nyúlánk test, az alig ívelt hátvonal, a nagy szem, a szem elejéig hátranyúló alsó állkapocs, az oldalvonal pikkelyszáma (63), valamint a hosszú és szinte egyenes szegélyvonalú anális úszó alapján hozzáértő kollégáinkkal is egyeztetve azt állapítottuk meg, hogy a hal egy állasküsz. Ekkor azonban még nem ismertük az előbb említett elterjedési térképet, ezért a korábbi adatok alapján úgy véltük, hogy halunk a Duna alsóbb szakaszairól is jelzett Alburnus danubicus fajba tartozik (amelynek szinonimája az A. sarmaticus), így kérdezőnknek is ezt a választ adtuk. A Bogutskaya és munkatárai által közölt fajleírás és elterjedési térkép ismeretében azonban ezt a halat ma az Alburnus sava faj képviselőjének kell tekintenünk.

  2023. szeptember 2-án Óbecsén (Bečej) a Duna–Tisza–Duna-csatorna Tiszától mindössze egy kilométerre eső szakaszán rendeztek a kisdiákoknak egy horgászversenyt, amelyről a halas témákról rendszeresen tudósító Buzás Mihály a Jó Pajtás gyermeklapban is beszámolt. Ebben tette közzé, hogy a Péterrévéről (Bačko Petrovo Selo) érkezett magyar anyanyelvű Ibisaj Antónió egy állasküszt fogott, amely ugyancsak az A. sava fajba tartozhat.

Ibisaj Antónió egy Óbecsén fogott állasküsszel (Buzás Mihály felvétele)

  2024. augusztus 13-án a magyar határtól mintegy 10 km-rel délre fekvő horvátországi Csúza (Suza) településen lakó Pinkert Ákostól érkezett ímél a társaságunkhoz. Ehhez két fényképet is csatolt, melyek alapján a faj azonosítását kérte. Ahogyan írta: „35 év horgászat alatt ilyet még nem láttam a Dunában. A szájállása miatt nem mertem küsznek azonosítani, de tanácstalan vagyok, mert ezekre itt Horvátországban azt mondják, hogy küsz, azaz horvátul uklija.” Később azt is megírta, hogy nem egyazon vízből fogták a halakat: „a kisebb példány származik a Dunából, a nagyobbat a barátom fogta a Kulpából (Kupa) Károlyváros (Karlovac) közelében, ahol szinte minden harmadik hal ilyen”.

A Dunából fogott kisebb állasküsz (Pinkert Ákos felvétele)

  Az előzőekben már jelzett tulajdonságokat figyelembe véve és hozzáértő kollégáinkkal is egyeztetve úgy látjuk, hogy a Dunából és a Kulpából fogott majd lefényképezett halak mindketten az A. sava faj képviselői.

  Hazánktól délre, de az országhatár közelében két állasküszpéldányt is fogtak az utóbbi években, tehát reális feltevés, hogy a faj az itthoni vizekből is előkerülhet. Kimutatásának lehetőségéről tájékoztatni kívánjuk a horgászokat is, jelezve, hogy az erősebb alsó állkapcsú küszöknél azt is figyeljék meg, hogy csupasz-e vagy pikkelyes a hasúszók és a végbélnyílás között húzódó hasi él. Ha az utóbbi esetet tapasztalják, vagyis a has élén pikkelyek vannak, akkor a fogott halat és a pikkelyes hasélt is fotózzák le, majd a fogási adatokat és a képeket küldjék be a Magyar Haltani Társaság címére (haltanitarsasag.hu). Bizonyítékként a fogott példányt lefagyasztva meg tudják őrizni addig, amíg bekerül a múzeumba, ahol tömény alkoholban tartva az utókor számára is megőrzik azt. Bizakodunk benne, hogy előbb-utóbb a hazai vizekből is sikerül bizonyító példánnyal kimutatni az állasküszt.

Forrásmunkák

Herman O. 1887: A magyar halászat könyve I-II. K. M. Természettudományi Társulat, Budapest.

A magyar birodalom állatvilága. Fauna Regni Hungariae 1918. Franklin Társulat Nyomdája.

Antipa G. 1909: Fauna ihtiologicâ a României.  Bucureşti.

Freyhof, J., Kottelat, M. 2007: Review of the Alburnus mento species group with description of two new species (Teleostei: Cyprinidae). Ichthyol. Explor. Freshw. 18/3: 213–225.  

Halasi-Kovács B. 2017: Az Alburnus mento fajcsoport dunai fajainak revíziója a magyarországi adatok alapján. Pisces Hungarici 11: 19–28. 

Bogutskaya N. G.,  Zupančič P.,  Jelić D.,  Diripasko O. A.,  Naseka A. M. 2017: Description of a new species of Alburnus Rafinesque, 1820 (Actinopterigii, Cyprinidae, Leuciscinae) from the Kolpa River in the Sava River system (upper Danube drainage), with remarks on the geographical distribution of shemayas in the Danube. ZooKeys 688: 81–110. 

Hivatkozás: Harka Á., Halasi-Kovács B. (2024): Van-e állasküsz a magyarországi vizekben? Halászat 117/4: 36–38.

Invázió földön, vízben, levegőben

A teljes cikk itt érhető el: Harka Á. (2024): Invázió földön, vízben, levegőben

Hivatkozás: Harka Á. (2024): Betolakodók – Invázió földön, vízben, levegőben. Élet és Tudomány 79/47: 1490–1493.

Tiszafüred címere

Harka Ákos

   A Tisza-tó fővárosa címet elnyert Tiszafüred Jász-Nagykun-Szolnok vármegye észak-keleti csücskében fekszik. A Tisza menti emberek számára ősidőktől fogva megélhetést biztosító létforma volt a halászat, így érthető, hogy a város címerében is fontos szerepet kapott egy ősi halászszerszám, a szigony. A város jelképének központja a magas, alul kihegyesedő, aranyszegélyű pajzs, melynek zöld alapszínét apró, háromágú, ugyancsak aranyszínű szigonyok díszítik. Közepét egy négyágú, de lekerekített aljú stilizált szigony uralja, melynek ezüstös színe a vízre utal.

   A címerpajzs fölötti vörös drapéria közepén ugyancsak a négyágú szigony nyúlik a magasba, kihangsúlyozva jelentőségét e jelképnek, mely alól békét jelző olajágak hajlanak szét. A címer alsó részén az átcsapó hullámokkal háborgó víz a viharok veszélyeit jelzi. Mögötte és fölötte azonban stabilan áll a pajzs, melynek zöld alapszíne a mezőgazdaságot szimbolizálja, míg a sekély vizekben otthonos, kissé felhajló csőrű gulipánok és a mögöttük lévő gyékényes a természeti környezet megőrzésének fontosságára utal.

 

Hivatkozás: Harka Á. (2024): Tiszafüred címere. Halászat. 117/3: a borító 4. oldala.

A csupasztorkú géb (Babka gymnotrachelus) terjedése a Felső-Tiszán

Szepesi Zsolt
 
   A csupasztorkú géb terjedésének nyomon követése céljából 2024. augusztus 26-án és 2024. szeptember 5-én SAMUS 1000 típusú, hordozható elektromos halászgéppel vizsgáltam a Tisza Tokaj feletti szakaszát. A faj lelőhelyei: Szabolcs (554 fkm; y831855 x317890), Tiszabercel (569 fkm; y844846 x316852), Tuzsér (617 fkm, y876501 x337989), Tiszamogyorós (651 fkm y887398 x335257) és Vásárosnamény (685 fkm y894911 x314359).

A Tisza vizsgálata Vásárosnaménynél (Szepesiné Bóta Judit felvétele)

   Bizonyosnak tekinthető, hogy a csupasztorkú géb a Tisza felső szakaszára a Szamosból, tehát felülről érkezett, ugyanis az erdélyi Kis-Szamos mellékágában már 2015-ben észlelték, a Szamos hazai szakaszáról pedig 2023-ban mutatták ki jelenlétét. A Szamos feletti Tisza- szakaszról (Jánd 688 fkm és Tivadar 706 fkm) a jelen vizsgálat során sem került elő, ami szintén a Szamosból lefelé terjedését támasztja alá. Tiszabercelnél (569 fkm) ellenben annyira erős állományt találtunk (0,7 ind/m), hogy ez a gébfaj nagy valószínűséggel már Tokaj (544 fkm) alatt is jelen van a Tiszában.

A fogott csupasztorkú gébek egyike (Szepesi Zsolt felvétele)

 

Hivatkozás: Szepesi Zs. (2024): A csupasztorkú géb (Babka gymnotrachelus) terjedése a Felső-Tiszán. Halászat 117/3: 18.

A Pápai-Bakony-ér újabb hala a sujtásos küsz (Alburnoides bipunctatus)

Koller László

   A tapolcafői források vizéből 2018-ban újjáélesztett Pápai-Bakony-ér hamar benépesült halakkal. Ahogyan arról már korábban beszámoltam (Halászat 116/2: 14.), 2022-ig 17 halfaj került elő a patakból. 2024. március 11-én tovább gyarapodott a fajlista: ugyanis a vízfolyás Ötödik és Negyedik utca közötti szakaszán egy sujtásos küszt sikerült fognom. Mivel 2020- ban és 2021-ben a Pápai-Bakony-ér vizét befogadó Kis-Sédből már előkerült ez a faj, feltehető, hogy a Horgas-éren és a Pápai Bakony-ér vízellátását közvetlenül biztosító övárkon keresztül jutott el ide. Ha így történt, további példányok felbukkanására is számítani lehet.

A kifogott sujtásos küsz (Koller László felvétele)

 

Hivatkozás: Koller L. (2024): A Pápai-Bakony-ér újabb hala a sujtásos küsz (Alburnoides bipunctatus). Halászat. 117/3: 17.

A lápi póc (Umbra krameri) stabil állománya a Rába Sárvár melletti holtmedrében

Takács Péter, Bakos Botond

   A vízrendezések és az inváziós fajok térnyerése miatt a lápi póc Kárpát-medencei állományai a 20. század végére jelentősen megfogyatkoztak. Ráadásul e fokozottan védett közép-dunai endemizmus korábbi jelentős nagyságú elterjedési területe feldarabolódott, a megmaradt állományai jelentősen elszigetelődtek egymástól. A faj számos területről eltűnt, így sokáig kipusztultnak hittük a Rába vízrendszeréből is. Ezért jelentett meglepetést a faj 2013-as újbóli előkerülése a Rába egyik Sárvár melletti holtmedréből. Mivel az első adatközlés óta több mint egy évtized telt el, és hogy csupán egyetlen pócpéldány előkerüléséről volt hírünk, fontosnak tartottuk a holtmeder ismételt vizsgálatát.

Egy csapat a fogott lápi pócokból (Bakos Botond felvétele)

   A 2024 augusztus 1-én elvégzett felmérésünk során a holtmeder északi, alsóbb részéről (EOV: 492366, 216773) számos igen eltérő környezeti igényű faj (pl. ezüstkárász, széles kárász, vörösszárnyú keszeg, tükörpontyivadék, halványfoltú küllő) mellett a lápi póc is előkerült. A megfogott 35 pócegyed túlnyomó részét a csupán néhány centiméter mély, békalencsével borított parti régióban találtuk meg. A nagyobb testméretű, kifejlett egyedek mellett számos 2–3 centiméteres juvenilis példányt is fogtunk, így elmondható, hogy a vizsgált Rába-holtmederben a lápi pócnak jelenleg stabil és jelentős állománya él.

A békalencsével borított élőhely (Bakos Botond felvétele)

 

Hivatkozás: Takács P., Bakos B. (2024): A lápi póc (Umbra krameri) stabil állománya a Rába Sárvár melletti holtmedrében. Halászat. 117/3: 17.

A Zala vármegyei Nemesrádó haltani értékei

Cozma Nastasia, Kovács Péter, Dóczi István

   A Zala vármegyei védett és nem fogható lápi halfajokkal kapcsolatos kutatási program helyszínei közül a legnagyobb kiterjedésű a nemesrádói Berek. Ez a kb. 15 hektárnyi vizes élőhely a Dráva–Mura vízrendszeréhez tartozó Principális-csatorna völgyében, Nemesrádó falu határában terül el. Litorális régióját a gyékény és nád mellett sásos zsombékosok és bokorfüzesek jellemzik. A víz mélysége átlagosan 1 méter, az állandó vízborítású részeken tócsagaz és rence nő. Nyár végére a vízszint fölött is uralkodó emerz növényzet borítása 80–90 százalékot tesz ki.

A nemesrádói Berek madártávlatból (Dóczi István felvétele)

   A mintavételek során a következő halfajok kerültek eddig elő erről az élőhelyről: vörösszárnyú keszeg (Scardinius erythrophthalmus), széles kárász (Carassius carassius), compó (Tinca tinca) és csuka (Esox lucius). Mind a négy fajnál találtunk juvenilis és adult egyedeket, a csukának pedig kifejezetten nagy példányai is előkerültek, tehát az állományok stabilak és önfenntartók.

Egy ivadék az élőhelyen tömeges széleskárász-állományból (Dóczi István felvétele)

   Az élőhely sajátosságai alapján a védett halfajok közül a kurta baing, a réticsík és a lápi póc felbukkanása várható. Utóbbinak több előfordulási adatával is rendelkezünk a Principális- csatornából, tehát valószínűleg itt, a Berekben is él. A kurta baingnak pedig egy másik kutatási területen stabil, nagy létszámú állományát észleltük.

   Az eddigi mintavételek alapján a széles kárász tömegesnek mondható, valószínűleg a vármegye legnagyobb és legstabilabb állománya él ezen a viszonylag érintetlen vizes élőhelyen. Egyedeik fenotípusa a fajra jellemző, de a Principális-csatorna mentén lévő horgásztavakban élő ezüstkárász-állományok miatt sajnos a hibridizáció nem zárható ki. Egy folyamatban lévő genetikai vizsgálat azonban remélhetőleg tisztázni fogja a populáció faji azonosságát.

 

Hivatkozás: Cozma N., Kovács P., Dóczi I. (2024): A Zala vármegyei Nemesrádó haltani értékei. Halászat. 117/3: 15.

Pirapitinga (Piaractus brachipomus) az Alcsi-Holt-Tiszából

Sólyom Norbert

   2024. július 5-én Cs. T. a világhálón közzétett egy fényképet, melyen egy Szolnok térségében kifogott halat mutatott be. Telefonos egyeztetést követően megerősítette, hogy a halat az Alcsi-Holt-Tiszából fogták. Az egyedet sajnos nem tették el, de elmondása szerint nem került vissza a Holt-Tiszába.

   A képen látható hal faji hovatartozását az alakja és a külső határozóbélyegei alapján sikerült megállapítani. Az oldalvonala mentén 104 pikkely számolható, fölötte 34, míg alatta 27 pikkelysor húzódik. Az első hátúszó úszósugarainak a száma 14, a farokalatti úszóé 25, a mellúszóé pedig 14. Mindezek alapján a hal egy pirapitinga (Piaractus brachipomus).

Az Alcsi-Holt-Tiszából fogott pirapitinga

   Ez a halfaj Magyarországon először a paksi atomerőmű csatornájából került elő 1991-ben, majd 2016 júliusában a Gibártot Abaújkérrel összekötő műút mellett elhelyezkedő bányatóból is kimutatták. Hazai vizekben történő megtelepedésére azonban nem kell számítani, ugyanis 13°C-os vízhőmérséklet alatt elpusztul. Ám esetleg egy eddig ismeretlen trópusi halbetegséget is elterjeszthet, ami az adott víztér őshonos halállományára komoly veszély. Ezért felhívjuk az akvaristák figyelmét, hogy ha a díszhalaikat megunják vagy anyagai okok miatt nem tudják eltartani, ne a természetes vizekbe engedjék szabadon azokat, hanem próbálják meg értékesíteni vagy eladományozni.

 

Hivatkozás: Sólyom N. (2024): Pirapitinga (Piaractus brachipomus) az Alcsi-Holt-Tiszából. Halászat. 117/3: 16.

Áramláskedvelő halfajok a Tisza folyó Tisza-tavi szakaszán

Harka Ákos, Juhász Máté


   2024. június 26-án egy Sallai Zoltán által kifejlesztett elektromos kecével vizsgálatot folytattunk a Tisza folyó tiszafüredi-poroszlói szakaszán, a 430-as folyamkilométer alatt. A folyómeder 10 méter mély, a duzzasztás ellenére is kissé sodró vizében egy viszonylag rövid kutatóhalászat során is kilenc faj került elő. Ezek rendszertani sorrendben a következők voltak: bolgár csík (Sabanejewia bulgarica), halványfoltú küllő (Romanogobio vladykovi), dévérkeszeg (Abramis brama), bagolykeszeg (Ballerus sapa), karikakeszeg (Blicca bjoerkna), folyami géb (Neogobius fluviatilis), vágódurbincs (Gymnocephalus cernua), süllő (Sander lucioperca) és magyar bucó (Zingel zingel).

Az elektromos kece leeresztése (Harka Ákos felvétele)

   A meglepő az volt számunkra, hogy az áramláskedvelő bolgár csíkból 24 példány került elő, melyek közül 18 idei, 21 és 26 mm közötti ivadék volt. Bagolykeszegből 22 példányt fogtunk, melyekből 19 volt 24 és 32 mm közötti, és 9 magyar bucó is volt a hálónkban, melyek közül 3 volt másodnyaras (52 és 57 mm között), 4 pedig kisebb, idei szaporulat. Az elektromos kecével történt fogási adatok azért jelentettek meglepetést, mert a folyóparthoz közel történt korábbi mintavételek alapján ezeket a fajokat kifejezetten ritkaságnak véltük. Örömünkre szolgál, hogy a mély folyómederben a jelenlegi viszonyok között is megtalálják létfeltételeiket.

Hivatkozás: Harka Á., Juhász M. (2024): Áramláskedvelő halfajok a Tisza folyó Tisza-tavi szakaszán. Halászat. 117/3: 16.

Kapcsolat

Látogatók

free counters free counters