A Magyar Haltani Társaság a természetes vizek haltani vizsgálatával foglalkozó kutatók, valamint a velük összefogó, vizeinkért és halainkért tenni akaró személyek közös szervezete. Társaságunk célja a Kárpát-medencei természetes vizek halaira irányuló faunisztikai, ökológiai, természetvédelmi és halászati kutatások ösztönzése, az eredmények és tapasztalatok közkinccsé tétele, a természetes vizek halállományának megóvása és jobbítása. Feladatunknak tekintjük továbbá a témával kapcsolatos ismeretterjesztő munkát, valamint a kulturális hagyományok és a magyar haltani szaknyelv ápolását.

Kérdés - válasz

Kedves Olvasóink!

   Kérjük a „Mit fogtam?” rovat kérdezőit, hogy lehetőleg mindig tüntessék fel a fotón szereplő hal pontos fogási helyét, akár a Google térképén jelölve (akár koordinátákkal), továbbá a vízfolyás és a legközelebbi település nevét, valamint a fogás pontos időpontját. Sokat segít, ha jó eredeti fotót küldenek e-mail csatolmányként, ugyanis a Facebookról letöltött fotó gyenge felbontású.

   A jó fotóról megállapítható a hal szájállása, az oldalvonal pikkelyszáma, a hát- és a farokalatti úszó sugarainak a száma. A tokféléknél pedig ne csak a halról, hanem fejének a hasi oldaláról is mellékeljenek fotót, mert ez alapján legkönnyebb az azonosításuk. Ügyeljenek rá, hogy a kézben tartott halon ne takarják le ujjaik a pikkelyeket vagy csontvérteket és úszókat, ezért inkább puha helyre téve, oldalára fektetve készítsenek róla teljes alakos képeket. A halak kímélete érdekében soha ne a horgon lógva fotózzuk őket, hanem valahogy így:

Szilvaorrú keszeg x karikakeszeg hibrid

  Az alábbi képen látható halat a Sebes-Körösön fogtam. A határozásban szeretném kérni a segítségüket. Üdvözlettel: V. B.

  Az alsó állású, vaskos, alulról nézve U alakú száj a szilvaorrú keszegre jellemző tulajdonság, viszont a képen látható hal orra rövidebb, a szeme és pikkelyei nagyobbak, az oldalvonal pikkelyszáma 54 (a szilvaorrú keszegnél ez az érték legalább 55) valamint a testmagassága is nagyobb, mint a szilvaorrú keszegé. Ezek alapján a hal a szilvaorrú keszeg és a karikakeszeg hibridje (Vimba vimba x Blicca bjoerkna).

Naphal ivadék

  Kurta baingokat hoztam haza egy tóból az akváriumomba (engedéllyel), de valami mást is kihálóztam. Róla szeretném tudni, hogy mi lehet. Tudom, hogy az ivadék meghatározása nehéz, de ötletet is szívesen fogadok. Üdvözlettel Hollandiából: W. E.

  Halvány ugyan a kép, de kivehető, hogy az orr rövid, a száj felső állású, a hátúszónak a hátulsó része magasabb, mint az eleje, a mell- és hasúszó szinte egyvonalban ered, az anális úszó szegélye lekerekített, a farokúszóé pedig csak kissé homorú. Ezek alapján, de főként a hátúszó hátsó részére tekintettel úgy látjuk, hogy a képen egy naphal (Lepomis gibbosus) ivadéka szerepel.

Véres dévérkeszeg

  A képen látható dévérkeszeget az Isar folyóból fogtam a németországi Niederaichbach település közelében. Azt szeretném kérdezni, mi okozhatja a rajta látható sérüléseket, illetve hogy a hal fogyasztható-e? Üdvözlettel: R. B.

Egy alsórendű rák, a Tracheliastes maculatus okozza ezeket a sérüléseket. A parazita tapadási helyén a pikkely közepén egy „lyuk” marad vissza, körülötte véres fekéllyel. Maga a parazita a bekarikázott részen látható. Annak idején a Tracheliastes parazitáktól ellepett dévéreknek a balatoni halászok nevet is adtak: „véres keszeg”. Az emberre nézve ártalmatlan, a hal sütve, főzve fogyasztható.

Razbóra nászkiütés

  Június 29-én kifogtam a képen látható kínai razbórát, aminek a szemei mellett, a szája körül és az állán kemény kinövések vannak. Ez nászkiütés vagy valami más? Üdvözlettel: P. A.

  A hal fején látható számos elszarusodó hámkitüremkedés és tüske valóban nászkiütés vagy más néven dorozsma, ami több hazai pontyfélén, köztük a razbórán (Pseudorasbora parva) is előfordul a szaporodási időszakban.

Halványfoltú küllő

  Június 28-án dunai keszegezés közben a képen látható küllő akadt horogra a Római-parton. A pontos határozásban szeretném kérni a segítségüket. Üdvözlettel: B. E.

  A többi küllőfajunkhoz képest viszonylag magas hát és faroknyél, a hátúszó kezdetéig domború, majd attól hátrafelé homorú hát, valamint a farokúszón kivehető, sötétebb vonalakból álló sáv alapján a képen látható hal egy védett halványfoltú küllő (Romanogobio vladykovi).

Tavi szajbling x pataki szajbling hibrid

  Egy barátommal még 2024 márciusának közepén horgásztunk a Pinka Kemestaródfa alatti szakaszán, ahol késő délután agresszíven kapott rá horgára ez a hal. Abban biztosak voltunk, hogy pisztrángféle, de nem tudtuk eldönteni, hogy melyik fajba tartozik. Az én tippem pataki szajbling volt, ami ha jól tudom, nálunk nem őshonos. Szeretnénk a hal pontos beazonosításában az Önök segítségét kérni. Előre is köszönjük a válaszukat. Üdvözlettel: S. Á.

  Az igaz, hogy a zsákmány szajbling, ezt bizonyítja a mell-, a has- és az anális úszó első sugarának fehérsége, és erre vallanak az oldalán lévő világos foltok is.  A hal azonban nem eléggé színes, a hátúszójáról hiányoznak a világos pettyek, továbbá a testmagassága is kicsi, mert nem tisztán pataki szajbling, hanem a tavi szajblingnak és a pataki szajblingnak a hibridje (Salvelinus alpinus x Salvelinus fontinalis). Ausztria szomszédos területein többnyire e két idegenhonos fajnak a gyorsabb növekedésű hibridjét nevelik, melynek a kereskedelmi neve Elsässer Saibling, magyarul elzászi szajbling. 

Halványfoltú küllő

  A képen látható halat a Zagyva és a Tarna összefolyásánál fogtam. Én valamilyen küllőnek gondolom, de szeretném kérni a megerősítésüket. Üdvözlettel: K. T.

  Az egy pár bajusz, a farokúszón lévő két pár halvány pontsor, valamint a viszonylag magas  hát és faroknyél alapján a hal egy védett halványfoltú küllő (Romanogobio vladykovi).

Razbóra

  Egyesületi tavunkon sikeres volt az ívás, sok kishalat lehet látni. Hálóval merítettem egyet, szerettem volna megállapítani, hogy milyen halfaj egyedei láthatók a képen, de nem boldogultam. Segítségüket szeretném kérni beazonosításukban. Üdvözlettel: N. J.

  A kis méretű, felső állású száj, a nagy szem és a hosszúkás fej, a hátúszó kezdetéig domború, onnan kezdve homorú hát, valamint a hal oldalán az orrtól egészen a farokúszóig végighúzódó fekete csík alapján a halak razbórák (Pseudorasbora parva).

Széles kárász

  Az alábbi képen a Baranya vármegyei Kisinci-holtágon fogott széles kárász határozóbélyegeit hordozó hal látható. Kérem megerősítésüket vagy cáfolatukat a megállapítást illetően. Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: T. Á.

  A magas hát, a sűrűn fogazott bognártüske, a hátúszó domború szegélye, az oldalvonalon számolható 32 pikkely, valamint a faroknyélen található fekete folt alapján a hal valóban egy őshonos, nem fogható széles kárász (Carassius carassius).

Kapcsolat

Látogatók

free counters free counters